útrpné právo

14. června 2008 v 9:43 | monča |  historie
mučírna
byla vysoká u klenby visívaly řetězy,provazy a háky.postěnách kolkolem mučící nástroje.uprostřed dva skřipce,na levé straně přístavek a v něm několik otvorů jako do pecí.zde byly rožžhavovány katovské nástroje.na pravo od pece je menší prostor,k níž vedou tři schůdky do místnosti kde stával podlouhlý stůl a kolem něj několik židlí.před mučírnou je malá předsíň na ukládání mučících nástrojů.kat a jeho pacholci stávali v tmavém koutu dokud je soudce nepotřeboval.
účastníci výslechu
kat
písař,který zachycuje výpověď do smolných knih
pychtář
dva přísedící:konšelé,vrchnostenští úředníci,občas zástupce obžaloby,pokud se jednalo o závažnější čin i školení inkvizitoři.
základní tresty za zločiny-za vraždu oběšení,za čarodějnictví stětí hlavy nebo upálení,za žhářství a kacířství-upálení,za usmrcení novorozence-zahrabání za živa a probodnutí kůlem.
stupně útrpného práva
1.představení kata
2.kat ukazuje mučící nástroje a zakončí větou-nedej příčinu,aby tvé tělo od přítomného mistra popravního trápeno a trýzněno bylo!
3. palečnice
4.španělská bota
5.skřipec
6.pálení v bocích
ářčáářKdo byl inkvizitor?
Inkvizitor byl soudce,který "z vůle boží"soudil lidi obviněné z čarodějnictví,nebo ze spolčování se s ďáblem.Při výslechu bylo kromě psychického mučení využíváno i mučení fyzické.V pozdější době bylo jistým papežem nařízeno,že obviněný nesmí při výslechu zemřít,a nesmí být vážně poškozeny končetiny obviněného.
Jaké bývali tresty?
Jakmile se obviněný po nelidském mučení(srovnatelné s mučením v koncentračních táborech)doznal byl mu udělen jeden ze 3 možných trestů:1.-(za lehký přestupek proti církvi) vysoké peněžní pokuty a zabavování majetku. 2.-(za středně těžký přestupek proti církvi) dlouholeté až doživotní vězení. 3.-(za těžký přestupek proti církvi) smrt upálením na hranici.
útrpné právo
tortura znamená mučení neboli podrobení vyslýchaného právu útrpnému.tortura byla ve středověku a raném novověku běžnou součástí vyšetřování u světkých a posléze i církevních a inkvizičních soudů.
nasládlý pach krve,prázdný tupý výraz mučených a zvrácená euforie inkvizitorů,kteří se zájmem sledují praskání kostí,drcení lebek,drcení svalů,a mrzaneční těl pod tíhou mučících nástrojů.typický obrázek krutého středověk,který by si nikdo nechtěl na vlastní kůži prožít.bohužel kdysi to byla skutečnost.
trpělo a umíralo se v bezbřehých bolestech a v modlitbách s touhou po odpuštění.pojďme nahlédnout do minulosti temného středověku a prohlédněme si nástroje,na kterých byly prolity džbány krve a strachu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

zajímá tě tortura?

jasně je to zajímavé 33.5% (54)
jojo dobrý fotky 27.3% (44)
ujde to 6.2% (10)
ani ne znám lepší 8.1% (13)
hrůza 9.9% (16)
fuj je mi z ní blbě 14.9% (24)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama