dějiny inkvizice

14. června 2008 v 9:41 | monča |  historie
středověká inkvizice
první zprávy o soudnictví na našem území můžeme nalézt v r.849 týkající se mezi franky a slovany.od 13.století se inkvizice šířila na sever německa a skandinávie.v severní evropě nebývala inkvizice tolik přísná.inkvizice nebyla nikdy zavedena v anglii.inkvizice se obecně zaváděli k vůli kacířům,kteří úplně odmítali křesťanství nebo se snažily napravovat církev.tím se oslabovala moc církve.v číně íránu saudské arábii či americe se tresty smrti používají do dnes buď ukamenování,zastřelení,nebo injekce s jedem.
historikové,inkvizice obvykle dělí na biskupskou a papežskou inkvizici.
biskupská inkvizice byla zlaožena r.1184-z mnoha důvodů nebyla příliš funkční k vůli vzdáleně bydlícím biskupům a málo efektivním trestům.
papežská inkvizice byla založena r.1484-byla nejvíce významná pronásledováním čarodějnic a čarodějnických procesů.
španělská inkvizice
r 1478 vzniká z popudu ferdinanda druhého aragonského.tato inkvizice jakožto nástroj státní moci a způsob jejího zacházení s muslimy a židy patří k nejtemnějším stránkám dějin.snažil se je vyhladit k vůli majetku.španělská inkvizice byla zrušena r.1834.historikové uvádějí že se počty trestů smrti uvádějí ke stovkám tisíců obětí.
inkviziční soud
aby byl zahájen inkviziční soud,nebyla zapotřebí formální obžaloba.inkvizitoři si vystačili s pouhou pomluvou nebo udáním.obžalovaný z počátku ani nevěděl,z čeho je obviněn.nevěěl,kdo ho udal,neznal ani výpovědi svědků.pokud se našel někdo kdo svědčil v jeho prospěch byl obžalován také.cílem výslechů bylo pouze vynucené přiznání.
čarodějnictví
inkvizitoři měli doměnku že když našli u ženy či muže znaménko,píchli do něj jehlicí a pokud nenastala bolest a krvácení bylo to znamení čarodějnictví.
Proč si někteří mysleli, že umí čarovat?
obyčejná vesnická žena našla v lese neznámou houbu,požila ji,a dostavili se velmi věrohodné halucinace,po kterých měla žena dojem,že létala na koštěti na schůzky s ďáblem.Pokud žena požívala houbu častěji ,a viděli jí sousedé mohlo se stát,že ji udali inkvizitorům.Jelikož si žena myslela,že halucinace byla skutečnost,nebyla pro inkvizitory těžká práce dostat z ní přiznání.
co byl sabat?
byl to slet čarodějnic,ženy či muži se scházeli nadopovaní jedovatými houbami na kopci i tzv.petrových kamenů kde dělali čarodějnické procesy a různé masti a dovednosti a mysleli si ,že lítaly obcovali s ďáblem a podobné nesmysly,ráno se všichni probudily a šli domů nebo rovnou do rukou kata.
pravidla trestů
bylo zakázáno užívat postupů při mučení,které vedly k prolití krve,mrzačení nebo smrti.po skončení soudu mohlo trvat roky než byl rozsudek vynesen:během tohoto obvinění zůstával obviněný ve vězení.inkvizitoři obvykle vyhlašovali rozsudky více případů společně během veřejného shromáždění.možným trestem kromě smrti bylo odebrání majetku,vypovězení ze země nebo veřejné odvolání nebo žalář.cílem inkvizitora bylo usvědčeného napravit.poprava znamenala pro inkvizici přiznání porážky,že církev není schopna zachránit duši odsouzeného.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

zajímá tě tortura?

jasně je to zajímavé 33.5% (54)
jojo dobrý fotky 27.3% (44)
ujde to 6.2% (10)
ani ne znám lepší 8.1% (13)
hrůza 9.9% (16)
fuj je mi z ní blbě 14.9% (24)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama